ב ר י   פ ר י ג ת
סופר ומתשבץ
ס י פ ו ר   ק צ ר    ל מ ב ו ג ר י ם


שלושה סיפורים קצרים שפורסמו בשבועון לאשה                                        חזרה למסך הקודם


ה ר י   א ת   מ ק ו ד ש ת

ליאורה יצאה בצעד נמרץ ממשרד ההפקות והחלה לצעוד אל תחנת האוטובוס ברחוב המקביל. עוד יום עבודה הסתיים וליאורה כבר עסקה בתיכנון מוקדם של יום העבודה הבא. עד שתגיע הביתה, ודאי יצוצו במוחה מספר רעיונות מבריקים. תמיד זה קרה כך.
היום לא! לפתע ראתה אותו עומד בפינת הרחוב וליבה החסיר פעימה. עמד שם - גבוה, חתיך ולבוש באלגנטיות כהרגלו. כמעט לא הִשתנה מאז ראתה אותו בפעם האחרונה. עמד וחייך אליה חיוך נבוך כשאצבעות ידיו אחוזות זו בזו. ליאורה התגברה על הרצון להסתובב ולהתרחק ממנו אף במחיר של הכפלת הדרך. הפּרשה חייבת להסתיים ומוטב שתסתיים כאן ומיד. היא המשיכה להתקדם ונעמדה מולו, מביטה בו מלמטה למעלה ללא כל רגשי נחיתות.
"כן, קלמן," היכתה בו בעקב אכילס שלו.
"קמי," תיקן אותה בקול הבס שלו.
"קמי," ויתרה. מה הטעם להרגיז אותו? "מה אתה רוצה ממני?"
"לדבר איתך."
"טלפנת אלי חמש פעמים בשבוע האחרון. בכל פעם אמרתי לך לרדת ממני וטרקתי מיד. אתה לא מסוגל להבין 'לא'?"
"לא!"
"מדוע?"
"את רואה? גם את לא מסוגלת להבין 'לא'," התלוצץ. חוש ההומור המתוחכם שלו הצליח לא פעם להוציא אותה מהכלים וכעת לא חשה כל רצון להתלוצץ.
"נו, מה אתה רוצה?" התקיפה. "תעשה את זה קצר ונגמור. אני ממהרת הביתה ואפסיד את האוטובוס."
"בואי, אני אסיע אותך," הציע בתנועת יד רחבה. "תרוויחי נסיעה באוטובוס ובדרך נוכל לדבר."
ליאורה היססה לשנייה ומשכה בכתפיה. ובכן, מדוע לא?
מכוניתו של קמי חנתה בחניון סמוך. מכונית חדשה שהחליף אחרי שנפרדו. קמי שילם עבור שעת חניה והם יצאו לדרך.
"ליאורה," אמר קמי בקולו הרדיופוני, מביט בה ובכביש לסירוגין. "אני רוצה שתחזרי אליי."
אם סבר קמי שליאורה תקפא במקומה ותביט בו בפה פעור, הרי שטעה.
"מה?" התכעסה. "אתה רוצה שאחזור אליך? הרי לא עזבתי אותך. אתה עזבת אותי."
"אני רוצה לחזור אלייך," תיקן.
"מה קרה פתאום?" לגלגה בעודה חושבת במהירות. היא לא היתה מופתעת. בטוחה היתה שלכך חתר, החל מאותה שיחת טלפון ראשונה שטרקה לו בפרצוף בטרם הספיק להבהיר את כוונותיו.
"גיליתי שאני לא יכול בלעדייך," הודה. "כל יום הרחק ממך היה אסון. הייתי חוזר אליך כבר מזמן, אבל הגאווה המטופשת שלי החזיקה אותי על אש קטנה. יום אחד התפרץ בתוכי הר-געש והבנתי שחבל על כל יום מבוזבז. ליאורה, אני אוהב אותך כמו אז. בעצם, אפילו יותר. אני משתוקק אלייך בגופי ובנפשי. אני רוצה לחזור אליך ולהמשיך מאותו מקום. אני נשבע שאני אפצה אותך על כל מה שגרמתי לך. רק תגידי כן."
"איך שאתה מצליח להפוך את העניינים לפשוטים כל כך," סיננה. "אתה בכלל מסוגל להבין מה עבר עליי?"
"אני מוכן לנסות," הציע.
"לפחות תפסיק להתבדח כעת," פלטה ברוגז.
"לא התכוונתי להתלוצץ," אמר בקול רציני ובלם את המכונית ליד ביתה. ליאורה נותרה לשבת כשגבה צמוד אל הדלת.
"אני לא מאמינה שאיזו בחורה עברה חצי ממה שעוללת לי," פתחה במונולוג שהעיק עליה מאז אותו רגע פרידה נורא. "אתה היית בשבילי הכל. אהבתי אותך בכל ליבי. לקחת ילדה תמימה והפכת אותה לאשה בוגרת. אתה, בעל הניסיון, לימדת אותי את כל מה שאשה צריכה לדעת. לא הייתי מסוגלת לחיות יום אחד בלעדיך. היית כל עולמי והייתי מטורפת אחריך. כשהצעת לי נישואין, הייתי המאושרת בבנות. ספרתי את הימים עד לחתונה. הזמנו אולם, הדפסנו הזמנות, בחרנו תזמורת וצלם, התחלנו להודיע למשפחה הקרובה ואז..."
ליאורה הפסיקה בבת-אחת וקמי הרכין את ראשו בשתיקה. "ואז," המשיכה ליאורה, "הופעת אצלי בבית, הסתגרת איתי בחדר שלי והודעת לי שאתה מבקש לבטל את החתונה. מזל שהורי לא הספיקו לשלוח את ההזמנות. רציתי לקבור את עצמי מרוב בושה וייאוש. על ארבע התחננתי בפניך שלא תעולל לי דבר כזה. תיארתי לך מעומק ליבי עד כמה אני אוהבת אותך. העיקר שתגיד לי שזו עוד אחת מהבדיחות שלך. זו לא היתה בדיחה. הנישואין בוטלו והעולם שלי נחרב. למה? למה?"
"זה לא היה בדיוק כך," פלט קמי במבוכה.
"לא? אז איך זה היה בדיוק?" צעקה ליאורה אל תוך אוזניו.
"לא רציתי לבטל את החתונה אלא לדחות אותה," הסביר. "ליאורה, תאמיני לי. הייתי עוד ילד קטן. פשוט לא הייתי מסוגל עדיין להתחתן. לא הייתי מוכן לעול הזה. פתאום הבנתי שמוטב שנמתין עוד שנה או שנתיים לפני שאהפוך מבחור לאיש. הרי היינו כמעט ילדים. את בקושי גמרת צבא ואני עוד בלי כלום בידיים. לולא לחצת עלי להתחתן..."
"אני לחצתי עליך?" צרחה באי-אמון.
"טוב, זה היה הדדי," התחרט. "אבל את רצית בכך לא פחות ממני. ליאורה, היינו עושים טעות חמורה אם היינו מתחתנים אז. תוך זמן קצר היינו מבינים מה הפסדנו והיינו אוכלים זה את זה. הבעיה היתה שהתגובה שלך היתה בלתי הגיונית. כשלא נכנעתי להפצרות שלך, השלכת אותי מהבית שלך וטרקת אחריי את הדלת. בשנייה של כעס, ללא מחשבה, הרסת את כל הקשרים הנפלאים שבנינו לאורך תקופה ארוכה ומשותפת. אני ביקשתי דחייה ואת הפכת אותה לביטול מוחלט. יכול להיות שטעיתי, אבל את טעית עוד יותר. מה יצא לשנינו מזה? אחרי שחיינו כמעט כמו זוג נשוי, נפרדנו ונותקנו, והחיים לבד היו עונש נורא. אבל אפשר לתקן את הטעות, ליאורה. גם בעבר רבנו פה ושם וידענו להתפייס."
"איך שאתה מצליח לפשט את העניינים," אמרה בעייפות. "תמיד ידעת לדבר יותר טוב ממני ותמיד יצאתי בסוף זו שלא צדקה. כשגבר מבטל חתונה, הוא בטח הופך לגיבור. האם אתה יכול לתאר לעצמך לאיזו בדיחה הפכתי אני בעקבות הביטול? שבועות לא יצאתי מהבית וכמות הבכי והדמעות ששפכתי יכלה להטביע עיר גדולה. הוריי כמעט קברו את עצמם מרוב בושה. כל המכירים שלי הורו עליי באצבע כאילו הייתי בעלת-מום. עדיין לא ברור לי איך יצאתי שפויה מהאירוע הזה. ועכשיו אתה בא ורוצה להמשיך הלאה כאילו כלום לא קרה?"
"אני בא ורוצה להמשיך הלאה למרות מה שקרה," תיקן. "אני אוהב אותך, ליאורה. זה מה שקובע. תני לי הזדמנות נוספת. אל תמעכי אותי סתם כך כאילו הייתי יתוש בלתי נחשב. אני נשבע לך שלא תתחרטי."
"כל אלו הן מילים יפות, אבל רק מילים," התיזה ליאורה. "אני סבורה שהבנתי את הרעיון. אם נתמצת אותו - אתה אוהב אותי, אתה רוצה שנחזור להיות חברים ואתה סבור שכל מה שקרה, ניתן לעבור עליו לסדר היום לטובת עתיד משותף. אז תן לי לומר לך ש..."
"רק רגע," קטע קמי את דבריה התקיפים. "חכי. אל תעני לי כעת. לא ביקשתי תשובה מיידית על עניין כל כך גורלי. תחשבי על כך יום-יומיים בראש שקט. אני אתקשר אליך כדי לשמוע מה החלטת, ומה שתחליטי - אני אקבל."
והוא רכן אליה ונשק לה על שפתיה כמו באותם ימים נפלאים. ליאורה נותרה קפואה לרגע ואז השתחררה מזרועותיו וברחה החוצה בטריקת דלת כשליבה הולם בפראות ועיניה מלאות דמעות. קמי הביט בה מתרחקת עד שנכנסה לביתה. כשנעלמה מעיניו, התניע ונסע לדרכו בפנים מהורהרים בחוסר ודאות. אותו לילה התקשה להירדם ותהה אם ניגש אל ליאורה בדרך הטובה ביותר.
אחרי יומיים, בשעת ערב מאוחרת, חייג אליה באצבעות רועדות. תוך שניות יוכל לדעת אם כן או לא. למבוכתו נותר ללא תשובה סופית. ליאורה לא השיבה בשלילה. בקול נמוך פקדה עליו לאסוף אותה תוך עשר דקות במכוניתו מפינת הרחוב הסמוכה לביתה. איכשהו הצליח לעמוד במשימה ונאלץ להמתין לה רבע שעה נוספת עד שהגיעה. לו רק יכלה לדייק בפגישותיהם. תמיד הצליחה להכעיס אותו באדישותה לנושא זה.
"כן?" שאל, מקווה שזו תהיה גם התשובה.
"סע לאיזשהו מקום," אמרה במתיחות.
"לאן?"
"לא חשוב לאן. אני יודעת? סע לשפת הים."
קמי עשה זאת. החנה את המכונית על החול בחוף השומם שמחוץ לעיר והם ישבו במכונית והביטו אל החשיכה הגדולה שמולם.
"נו?" שבר לבסוף קמי את השתיקה. "דברי כבר. אני לא מסוגל להמתין יותר."
"אתה רוצה לדעת אם התשובה תהיה חיובית או שלילית?" שאלה.
"בוודאי."
"אם הייתי מסרבת, היית שומע על כך בטלפון," אמרה.
"אז את מסכימה?" שמח.
"גם זה לא!" השיבה.
"מה זה צריך להביע?" נדהם קמי.
"אני אגיד לך, קמי," אמרה. "חשבתי המון ביומיים האחרונים. בקושי ישנתי ובקושי עבדתי. בהתחלה רציתי כמובן לזרוק אותך לצד השני של כדור הארץ. אחר-כך נזכרתי בזמנים היפים שלנו יחד והתחלתי להסס. הרי אהבתי אותך והרגש לא כבה לגמרי בתקופת הניתוק שלנו."
"ו..." שאל כשהפסיקה לדבר.
"אני פשוט לא יודעת מה לעשות," הודתה. "הצלחת להדליק אותי מחדש. הייתי חוזרת אליך, אבל אני לא בטוחה."
"כדאי לך," ניסה לשכנעה. "אולי יהיה לך קשה בהתחלה, אבל תוך זמן קצר נהפוך להיות הזוג המאושר בתבל."
"אתה מעוניין לשאת אותי לאשה?" תקפה בבת אחת.
"בוודאי," הופתע אך ענה בלי להסס. "הרי לשם כך חזרתי אלייך."
"תיארתי לעצמי," הרהרה בקול.
"אני לא מבין," גנח.
"אז בוא ואסביר לך," אמרה. "הבעיה אינה בעיית הרגש. אני יכולה לאהוב אותך לא פחות מאז. לא זו הבעיה. מפריע לי מה שקרה בפעם הקודמת. הוכחת חוסר בגרות מוחלט. לא עבר זמן רב מאז. מאיפה אני יכולה לדעת שכאשר תאריך הנישואין יתקרב שוב, אתה לא תחטוף פחד נישואין חדש והפעם תהרוס אותי כך שיותר אני לא אקום על רגליי?"
"ליאורה!" קרא בזעזוע. "על מה את מדברת? זה לעולם לא יקרה."
"איך אתה יכול להיות בטוח?" שאלה. "הרי זה כבר קרה פעם."
"אני לא יכול להיות בטוח," הודה ביושר לאחר היסוס קל. "אני יודע שאני לא אעשה את זה שוב אבל אני גם מבין את החשש שלך."
"אז מה יהיה?" שאלה.
"האם לא תוכלי לבטוח בי?" התחנן.
"אני מפחדת," אמרה. "מי שניכווה ברותחין..."
"כיצד אוכל להוכיח לך מראש?" שאל בייאוש כשהפסיקה והביטה בו בחשיכה.
"לא תוכל," פסקה. "תמיד יהיה קיים הסיכוי. אני לא מוכנה לחשוף את עצמי לפגיעה נוספת. אבל יש לי רעיון טוב יותר, קמי."
"כן. מה שתרצי," אמר.
"חשבתי עליו הרבה ואני מאמינה שכך יהיה טוב יותר לשנינו," אמרה. "ביצוע הרעיון יבטיח אותי מפני שיגעון פתאומי נוסף שלך ויצמצם את הפגיעה בי לאפס. מצד שני, אם תהיה אתה בסדר, הכל יהיה בסדר. הקשב לי היטב, קמי. אנחנו נקבע תאריך לנישואינו. עד אז נשמור על יחסים קורקטיים וזהירים. לא נתכנן שום דבר מעבר לחתונה. רק אחרי הנישואין נתחיל לחפש דירה חדשה ולאחד את רכושנו. רק אחרי הנישואין נעבור לגור ביחד ועד אז נתראה לעיתים לא קרובות מדי. כך אני אהיה בטוחה שאם אתה תתחרט, אני לא אפגע פגיעה קשה מדי."
"איך אוכלים דבר כזה?" אמר במבוכה לאחר שעיכל את דבריה.
"אתה גרמת למצב הזה, לא אני," הזכירה לו. "אם אתה אוהב אותי, תוכל להמתין עד ליל הכלולות ואז אהיה כולי שלך."
"מה? עד ליל הכלולות לא נוכל ל...?" קרא בזעזוע.
"נכון."
"אבל... אבל מדוע?" נשבר קולו. "הרי כבר עשינו את זה."
"דווקא משום כך," הסבירה. "אני משתוקקת לכך לא פחות ממך, אבל אני חייבת להגן על עצמי. אתה יכול לבחור, קמי. הזמן עד החתונה יעבור מהר ואחר-כך אתה תיהנה אפילו יותר ממה שכל כך חיכית לו."
קמי שתק לרגע ארוך והחליט. "בסדר," הסכים. "כשאני חושב על כך, יתכן שאת צודקת מבחינתך. זה מגיע לי. אוקיי, מכיוון שאני יודע שלא אתקפל שוב, אני מוכן לעמוד בכל ניסיון. אני אסיר תודה על ההזדמנות הנוספת שניתנה לי ולא אחמיץ אותה. אני מקבל את התנאים שלך, ליאורה, ואת לא תתחרטי על כך."
"יפה," הנהנה בראשה בחשיכה. "אם כך, שנינו מרוצים על תנאי. העתיד יוכיח אם נישאר מרוצים. בסדר, אתה יכול להחזיר אותי הביתה."
"ולפני כן, עוד פרט קטן," אמר, גחן לעברה ונשק לה. שפתיה פגשו את שפתיו בנשיקה לוהטת וארוכה.
"עד כאן, זוכר?" אמרה לו כשהתנתקה ממנו ודחפה את ידו לאחור. "הבטחת."
"מעולם לא נענש מישהו כה קשה כמו שאני נענש על מעשיי," נאנח. "לו רק ידעת עד כמה אני רוצה בך, ליאורה. מה לא הייתי נותן כדי לבלות אפילו לילה אחד איתך. אבל אין דבר. אצלנו, בניגוד למקובל כיום, יהיה ליל הכלולות הפיצוץ הגדול ביותר שקרה אי פעם לזוג נשוי טרי."
"אני מקווה שתחשוב כך גם אז," צחקה ליאורה. "וכעת סע."
קמי נסע אך גילה שהוא מתקשה לעמוד בניסיון. ודאי שלא עלה בדעתו לעזוב שוב את ליאורה. להפך, תנאי ההסכם נשמרו והפכו את חייו להמתנה איומה. כתוצאה מכך עשה הכל כדי לזרז את העניינים עד כמה שאפשר ובלי להתווכח על אף פרט שנוי במחלוקת. הם קבעו תאריך מהיר לנישואין וקמי הזמין אולם חתונות מפואר לפי בחירת ארוסתו. עד אז נפגשו פעם בשבוע ונמנעו מלדבר על הממתין להם בחיי הנישואין. קמי ניסה להגביר את קצב הפגישות עם ארוסתו אך ליאורה לא ויתרה. קמי נאלץ לסבול יותר ויותר וספר את הדקות עד לחתונה.
היום הגדול הגיע. בערב התייצבו קמי, הוריו ושתי אחיותיו בפתח אולם החתונות והמתינו לאורחים. המסריטים כבר נמצאו בתוך האולם והתזמורת ניגנה. קמי המתין בקוצר-רוח לבואה של ליאורה. רצה לבוא ולאסוף אותה מהמספרה, אך ליאורה התעקשה להגיע בעצמה עם הוריה וגם הפעם ויתר קמי.
ההמולה בפתח הבניין היתה רבה. היו בבניין שלושה אולמות וכולם הוזמנו לאותו ערב. למרבה המזל נקבעה כל חתונה לשעה אחרת. קמי יתחתן בשמונה וחצי בערב ולא יהיה אחרון. הזוג הראשון החליט להתחתן כבר בשמונה, וכתוצאה מכך זרמה תנועה בלתי פוסקת לעבר אולם הכניסה וממנו לאולם הימני.
ליאורה כבר איחרה מעט. קמי החל להילחץ. לפחות שלחתונה שלה תגיע בזמן. האורחים כבר החלו לטפטף והוריו עסקו בקבלתם. איזו צורה זו שהכלה עדיין איננה? למרבה המזל היו עד כה כל האורחים מהצד שלו. מה יעשה אם הוריה לא יגיעו בזמן והאורחים מהצד שלה ייעלבו? אם ליאורה לא תגיע מיד, הוא ישכח את כל ההתאפקות שלו בתקופה האחרונה ו... טוב, רק שלא יקרה לה משהו דווקא הערב.
אם חשש שמשהו יקרה, טעה. ליאורה הגיעה. עלתה במדרגות בצעד בטוח והוא עצר את נשימתו כשנוכח לדעת עד כמה יפה נראתה. קמי רצה לחוש אליה, כשעיניו זינקו מארובותיהם ופיו נפער לרווחה באי-אמון. לצידה של ליאורה צעד בחור ממוצע קומה, לבוש בחליפה כהה וזרועו שלובה בזרועה. מסריט בלתי מוכר לקמי רץ לאחור והסריט את בואם כשהוריה עולים אחריהם בפנים קורנים. ליאורה ובן-זוגה נעמדו על המדרגה העליונה והביטו זה בזה במבטים מלאי אהבה. לאחר מכן פנו שמאלה והחלו לצעוד לעבר אולם החתונות שהוזמן לתשע בערב ולכן היה עדיין ריק ממוזמנים.
סחרחורת איומה אפפה את קמי שחש כיצד מתקפלות רגליו. איכשהו הצליח להישאר לעמוד, נשם עמוק ופתח בריצה מטורפת אחרי בני הזוג. הוא הדביק את ליאורה ממש בפתח האולם.
"ליאורה!" קרא כמו טיפש. "התבלבלת! את מתחתנת באולם ההוא, איתי!"
ליאורה הסתובבה והביטה בו בתימהון.
"סליחה?" אמרה באדישות.
"מה... מה קורה כאן?" החל קמי להתאושש.
"מי אתה בכלל?" התערב בן-זוגה של ליאורה. "מה אתה רוצה מהכלה שלי? השתגעת? זו הבדיחה הכי חסרת טעם ששמעתי מימיי."
"ליאורה, תגידי לו!" צרח קמי.
"מה אתה רוצה ממני?" הרימה גם ליאורה את קולה. "להרוס לי את החתונה? זה הופך אצלך להרגל, או מה?"
"מה... מה..." גמגם קמי שהאמת חדרה סוף-סוף אל מוחו.
"מה קורה כאן?" החל בן-זוגה של ליאורה לאבד את סבלנותו.
"אני צריך להתחתן הערב," ניסה קמי להסביר.
"אז לך תתחתן," אמר השני. "הכלה שלך בטח תגיע עוד מעט. וכעת, אם לא אכפת לך, אתה מעכב אותנו והזמן שלנו קצר ויקר, שלא לדבר על אי-הנעימות שאתה גורם לנו ולאורחים שלנו."
ליאורה וחתנה פנו ממנו, הסתובבו ונכנסו לאולם. קמי רצה לומר משהו. לצרוח על העוול שנגרם לו. לגרום לשערורייה. לעצור את הכל. להתחנן לפני ליאורה או אולי להתנפל עליה. העיקר לעשות משהו.
הוא לא עשה מאום. ברגליים כושלות גרר את עצמו חזרה אל הוריו הנדהמים ואל אורחיו הממתינים לשווא. אם היתה זו דרכה של ליאורה להתנקם בו על מה שעולל לה בזמנו, היתה זו דרך נוראה שבעתיים.
והוא עוד עמד על כך, כמו אידיוט, שכל הוצאות החתונה יהיו על חשבונו.

ע ד   ש ה מ ו ו ת   י פ ר י ד    ב י נ י נ ו

קמי עמד במרכז האולם וניסה לשווא להחליט מה יעשה כעת. המצב אליו נקלע היה בלתי אפשרי. בסיוטים הגרועים ביותר לא האמין שדווקא לו יקרה דבר כזה. שבכלל יכול לקרות דבר כזה.
הערב התחיל באופן שונה לגמרי. הערב הגדול בחייו. הערב בו עמד להתחתן עם הבחורה שאהב. אך הדרך לנישואין לא היתה חד-סיטרית. בדרך נטש את ליאורה, התחרט וחזר אליה. היא הסכימה להתחתן בתנאי שישמרו מרחק עד הנישואין. טענה שכך היא מגינה על עצמה מפני נטישה נוספת ולמעשה הכינה לו נקמה נוראה. כשחזר אליה, היה לה כבר ארוּס. קבעה להתחתן עם שניהם באותו ערב בשני אולמות באותו בניין. כעת היא נמצאת באולם הסמוך ונישאת לארוסה. קמי נותר בלי כלה ועם אולם שמחציתו מלאה באורחים שלו ומחציתו האחרת ריקה.
ניסיונותיו להפוך לרואה ואינו נראה, להתכווץ לממדי חיידק או להיעלם בענן עשן עלו בתוהו. האמת נראתה מציאותית מתמיד. האורחים כבר הבינו שמשהו יוצא דופן התרחש והתלחשו במרץ. הוריו של קמי נמצאו בשלבים מתקדמים של היסטריה. הרב גילה סימני עצבנות וקוצר-רוח. הצלם והמסריטים התחבאו בפינה ורק התזמורת המשיכה לנגן כאילו כלום לא קרה.
קמי החל להתאושש מההלם ועיכל את המצב. קלט עד כמה נורא גורלו והחליט להצמיח עור של פיל ולהתעלם מגלי הלעג שתכף ישתלחו בו מכל עבר. בהשלמה משך בכתפיו. כעת ייגש אל התזמורת, ייקח את המיקרופון מהזמר ויודיע לאורחים שאין כלה ואין חתונה. כיצד יחזיר להם את ההמחאות והמתנות, על כך לא היה לו שום מושג. את האוכל יוכל לתרום לנזקקים. וכשיסיים, ייסע לנמל התעופה ויהגר לניו זילנד או לאלסקה. אולי שם לא ישמעו מה קרה לו.
הלחש מכיוון האורחים התחזק לרעש מעצבן. שוב לא ניתן היה להמתין. קמי הזדקף בהחלטיות וניגש אל התזמורת. הזמר פינה לו מקום וסימן לתזמורת להפסיק לנגן. קמי עלה על הבמה, כחכח בגרונו וחייך חיוך אומלל אל אורחיו.
"ערב טוב וברוכים הבאים לחתונתי," אמר בקולו הנעים. "כפי שאולי הצלחתם לגלות, החתונה לא תיערך בסגנון המקובל שאליו הורגלתם. הבחורה שהיתה עתידה להיות אשתי ממש ברגע זה, התחרטה ברגע האחרון וסירבה להיכנס לאולם הזה. מצבכם ודאי אינו נעים, אבל תוכלו להתחשב בכך שמצבי גרוע כפליים. לא נותר לי אלא להתנצל בפניכם על אי-הנעימות שנגרמה לכם."
כעת יגיע תור הנאום על ההמחאות והמתנות. בדיוק באותה שנייה קרה משהו. שני חוטים במוחו של קמי הצטלבו ונוצר קֶצר מחשבתי. קמי המשיך לדבר ישר מתת-ההכרה שלו ולא האמין שאמר את מה שאמר.
"הערב קבעתי את מועד החתונה שלי ואני מוכרח להתחתן," אמר בקול רם יותר כדי להתגבר על ההמולה שפרצה ומיד גוועה. "מכיוון שהכלה שלי איננה, אני מציע בזאת לבחורה פנויה כלשהי שנמצאת באולם ברגע הזה לתפוס את מקומה לצדי. אין לי כל דרישות מוקדמות, פרט לאלו שיציב כבוד הרב בפניה. כמו כן זו צריכה להיות בחורה שאין לה עדיין ילדים משלה. אני לא רואה כל הבדל בין נישואין לבחורה שיצאתי איתה זמן רב ונעלמה לי בדרך לחתונה, לבין נישואין לבחורה שהופיעה לראשונה ישר לחופה. בחורה כזו, לפחות, לא תברח לי ברגע האחרון. אם קיימת בחורה שמוכנה לקשור את עתידה בזה שלי על סמך מבט קצר אחד, היא מוזמנת לבוא הנה אליי."
קמי השתתק והמתין. הרעש שפרץ כעת, הפך להמולה מחרישת אוזניים. הקהל צמא הדם באולם השתדל ליהנות מכל רגע. בזוית עינו גילה קמי שאמו התעלפה ושתי אחיותיו ניסו להעיר אותה. ובכן, מה יקרה כעת? ואם תופענה פתאום שתיים או שלוש בנות? יאסרו אותו בעוון ביגמיה? קמי לא הישלה את עצמו. סביר להניח שאף בחורה לא תקום והוא יעשה מעצמו צחוק שלא יישכח. ומה בכך? במצב בו נמצא, לא ראה שום סיבה שהצחוק יגדל יותר ממה שכבר היה צפוי ממילא.
אפילו דקה לא חלפה. בקצה האולם קמה לפתע בחורה והחלה צועדת לעברו. כשעברה שליש מהדרך, התרוממו על רגליהם שני מבוגרים חיוורים מפחד, החלו לדלוק אחריה וניסו לשכנע אותה לחזור לשולחן. קמי הביט בבחורה ומעט אודם כיסה את לחייו. האם קורה לו נס? הבחורה היתה נאת מראה, בעלת תסרוקת אופנתית ועיניים משגעות. לבושה היה אלגנטי, ממיטב האופנה, דבר שמצא חן בעיניו. היא היתה גבוהה ובעלת רגליים ארוכות. גופה היה מסוג הגוף שחמוקיו היו גורמים לקמי להביט לאחור לו היתה חולפת על פניו ברחוב. והעיקר, היא נראתה בחורה שכאשר החליטה משהו, לא יוכל איש להזיזה מדעתה, אפילו לא שני הורים המומים ונסערים.
מה קורה כאן? האם בחורה כזו התקשתה עד כדי כך למצוא בעל שהיתה מוכנה לקפוץ על ההזדמנות המוזרה הזו? קמי ציפה לבחורה שאיבדה כל סיכוי להתחתן ונראתה בהתאם. הבחורה שניערה סופית את הוריה והותירה אותם מאחור, עשתה רושם הפוך לגמרי. לפתע נזכר קמי מהיכן הוא מכיר את האמא של הבחורה. היתה זו קרובה רחוקה של אמו. רחוקה עד כדי כך, שלא זכר שאי פעם ראה את הבת, אחרת ודאי שלא היה שוכח.
הבחורה המקסימה עלתה על הבמה וניצבה מחייכת לצדו. ברכיו של קמי החלו לרעוד, אך דווקא הבחורה נראתה בטוחה בעצמה, כאילו ציפתה לרגע זה כל חייה. ריח הבושם שלה סחרר את ראשו ומבט עיניה הפך אותו לנציב מלח. הבחורה קלטה את מצבו, הושיטה אליו יד בעלת אצבעות ארוכות ומטופחות, עקרה את המיקרופון מאצבעותיו המשותקות והביטה אל הקהל ההמום.
"שלום לכם," אמרה בקול צרוד וחושני. "מכיוון שאינכם מכירים אותי, אפתח ואציג קודם את עצמי. שמי תלמה ואני קרובה רחוקה של החתן. אף שמעולם לא נפגשתי איתו, שמעתי עליו פה ושם, ותמיד רק טובות. כשראיתי אותו הערב, מצא הבחור חן בעיניי. ברגע שהעלה את הצעתו הקוסמת, ידעתי שאסור לי להסס והנה אני פה לצדו, מציעה את עצמי להיות כלתו לערב הזה ואשתו לעתיד. אולי המצב נראה לכם מיוחד, אבל אני בחורה מיוחדת. ובכן, קלמן," הרחיקה את המיקרופון הרחק משפתיה כך שקולה שוב לא נשמע דרכו, "אם לא התחרטת בינתיים, קח אותי אל מתחת לחופה לפני שהרב יתייאש ויסתלק לו."
"ראשית, קראי לי קמי," העיר קמי כמו אידיוט. תלמה הנהנה בחיוך. קמי הוסיף ושאל בקול רועד - "את באמת מוכנה להינשא לי?"
"אחרת לא הייתי כאן לצדך," העירה.
"אבל היכן המוזמנים שלך?" תהה. "את מוכנה להתחתן כשכל האורחים כאן הם מהצד שלי?"
"הוריי ואחי פה וזה מספיק לי בהחלט," קבעה. "ממילא המתנות תהיינה משותפות לשנינו. כל שאר האורחים הם תפאורת חתונה בלבד ועל חשבונך, זוכר?" מזל שהאורחים אינם שומעים זאת.
"ומה עם שמלת כלה?" התווכח קמי.
"אמרתי כבר שאני בחורה מיוחדת," הזכירה לו תלמה. "שמלת כלה היא אביזר יפה, אבל לא הכרחי. הרב יסכים לחתן אותנו גם עם בגדי הערב שלי. תגיד, אתה רוצה להתחתן או לעשות את החיים קשים?"
הוא רצה להתחתן. הרב חשב אחרת. המצב המביך נגד את כל הנהלים אליהם הורגל. מאידך, לא היה בכך שום פסול. תלמה הציגה בפניו תעודת זהות ובתוספת שני עדים שהכירו אותה, השתכנע הרב שהיא עדיין רווקה. בהשלמה הניף את ידיו לצדדים והמסריטים התעוררו לפעולה והסריטו את הוריו של קמי והוריה של תלמה גוררים אותם בכוח לפינה ריקה של האולם. את הדי הויכוח יכלו האורחים לשמוע ללא כל קושי. ארבעת ההורים ניסו לשכנע את שניהם לוותר על הרעיון המטורף. עיניה של תלמה ירו זיקים כשהודיעה להוריה שעוד מילה, והיא בורחת מהבית. קמי אפילו לא רצה לשמוע את טיעוני הוריו והזכיר להם שעברו שנים מאז יכלו לומר לו מה לעשות, מה גם שבלי תלמה הוא יצטרך לפזר את האורחים. לבסוף דחפה תלמה את אמה לזרועותיה של אמו של קמי ושתי הנשים פרצו בבכי זו על כתפי זו ונאלצו להסכים.
הכתובה הוכנה על פי המצב החדש. קמי ניגש אל הכלה והסתבך כשגילה שאין לה כיסוי לפנים. כיסוי מאולתר נתרם על ידי אורחת בעלת יוזמה. החופה והקידושין התנהלו על פי כללי הטקס וקמי גילה ששוב אינו מרגיש מוזר. הכל נראה לפתע טבעי כל כך. ראשו הסתחרר מעט והוא נהנה מכל רגע. את טבעת הזהב שבחרה ליאורה, ענד בקצת מאמץ על אצבעה של תלמה, אבל הצליח למרות הקוטר הקטן. את הכוס שבר במהלומת עקב אחת. את המשפטים הנדרשים אמר בקול בוטח וצלול. כשהרב הכריז עליהם בעל ואשה, פנתה תלמה לעברו והוא נשק לה.
היתה זו נשיקת אש. אהבה מנשיקה ראשונה. קמי עמד ונישק ולא רצה להפסיק עד שאמא של תלמה הפרידה ביניהם.
וכשרקדו את הטנגו הראשון, ביקש ממנה קמי שתצבוט אותו כדי שיהיה בטוח שאינו חולם. היא צבטה והוא לא חלם, אבל התבלבל בצעד ודרך על רגלה ותלמה בעטה בו ללא היסוס. קמי העווה את פניו והמסרטה קלטה הכל. ובכן, האם זה מה שממתין לו בחיי הנישואין איתה אם יחליק וימעד?
הסיוט של תחילת הערב הפך לחלום מתוק. החתונה קוצרה בכורח הנסיבות. האורחים, שעדיין היו נבוכים ונרגשים, סיימו את הארוחה והחלו לעזוב בשעה מוקדמת. לקמי לא היה איכפת. בשלב כלשהו נזכר פתאום בליל הכלולות הממתין לו במלון הפאר על חוף הים. מעודו לא האמין שליל הכלולות יהיה הלילה הראשון שלו עם אשתו. זה עומד לקרות וקמי לא היה יכול לחכות אפילו רגע מיותר אחד.
האולם התרוקן. קמי אחז בזרועה של תלמה והוביל אותה החוצה. בשני האולמות האחרים בבניין נמצאו החתונות עדיין בעיצומן. קמי ליווה את תלמה אל מכוניתו המקושטת בפרחים ובבלונים. הזוג הטרי נפרד מההורים ומהמשפחה הקרובה וקמי התניע ונהג במהירות אל בית-המלון. כעת לא חש כל רצון לספור את הצ'קים ולבדוק את המתנות, בניגוד לכוונותיו בתחילת הערב. שאביו יעשה עבורו את המלאכה.
קמי התעקש לשנות את שמה של הכלה בהזמנת החדר בבית-המלון. תלמה טענה שאין זה חשוב עד כדי בזבוז זמן יקר בביורוקרטיה, אך קמי השיב לה שזה יכול להביא מזל רע והיא צחקה וויתרה. הזוג עלה לקומה בה נמצא החדר. כשניסה להרים אותה ולשאתה מעבר למפתן, היכתה תלמה על ידו ואמרה לו להפסיק עם השטויות.
"אנחנו כאן," אמר סתמית וחש לפתע נבוך. הרי לא הכיר אותה בכלל. תלמה בלעה את רוקה בכבדות. לראשונה לא נראתה בטוחה בעצמה.
"מה קרה?" שאל קמי בעדינות. "מתחרטת?"
"אני לעולם לא מתחרטת על דברים שעשיתי," אמרה.
"חוששת?"
"ממה?"
"מליל הכלולות. את עדיין בתולה?"
תלמה פרצה בצחוק אדיר שהפיג את המתח. "זה מה שמטריד אותך?" קראה. "שאתחיל כעת לבכות לאמא שלי מרוב פחד? ניסיון לא חסר לי. חסר לי ניסיון איתך. אני רק מקווה שלא תאכזב אותי. שמעתי על מקרים שהבעל התגלה בליל הכלולות כחסר אונים."
"זה מה שקורה כשמדברים במקום לגשת לעניין," אמר קמי בגיחוך וכמות ההורמונים בגופו התגברה. "מיד תוכלי לראות איזו מציאה רכשת לך."
הוא צעד קדימה והצמיד אותה אליו. בדקות הבאות רצה קמי שליל הכלולות ימשך לנצח, אך לבסוף התמוטט באפיסת כוחות ונרדם.
כשהתעורר למחרת, תלמה עדיין ישנה וכשהתעוררה, איחרו בהרבה את מועד ארוחת הבוקר. בצהריים עזבו את בית-המלון ונסעו אל בית הוריו ולמחרת בבוקר טסו לאילת לירח-דבש. בירח-הדבש הציגה תלמה צד אחר של אישיותה. אם סבר שיבלו שבוע בחדרם בבית-המלון, גילה קמי שאשתו אוהבת לעסוק בספורט אף יותר ממנו. הם הירבו לבלות ולהתאמץ וגם כאן סיים לא פעם באפיסת כוחות.
בערב האחרון לפני השיבה הביתה, התפנו השניים לדבר על העתיד. תלמה סיפרה לו על עבודתה ועל תחביביה והוא סיפר לה על עצמו. אחר-כך החלו לרקום תכניות משותפות וקמי שמח לגלות שאשתו יודעת בדיוק מה היא רוצה. כשדיבר על ילדים, התחמקה תלמה, ובנושא קניית דירה סברה שמוטב לגור בדירה שכורה. כך ישבו ושוחחו שעות ולאט-לאט החל המצב להתבהר. ממילא קשה להשלים על רגל אחת פרטים חסרים כה רבים אך יהיה להם מספיק זמן לסתום את כל החורים.
"טוב, אני חושבת שהגיע הזמן שנדחה את שאר הדיבורים לרגע בו נחזור הביתה," סיכמה תלמה בעייפות.
"כן. בטח... זאת אומרת, יש עוד משהו שהייתי מעוניין לשוחח עליו," אמר קמי באיטיות. "משהו שמציק לי ודורש תשובה."
"פתאום אתה נשמע רציני מדי," קימטה תלמה את מצחה. "אבל אם זה מציק לך, יקירי, אני כאן בשבילך."
"תלמה," אמר קמי. "בליל החתונה מצאתי את עצמי במצב נורא. בשלב מסוים איבדתי את הצפון והצעתי לבחורה פנויה ואלמונית להינשא לי אינסטנט. אולי אפשר היה להבין אותי, אבל מה גרם לך לעשות את זה? את הבחורה המקסימה והמטריפה ביותר שפגשתי אי פעם. לו היו מכירים לי אותך בעבר, הייתי מתאהב בך תוך דקות. אבל את?"
"אבל אני מה?" צחקה. "אתה סבור שנישאתי לך סתם כך? תאר לעצמך שגם אני התאהבתי בך."
"כן, אבל איך בחורה כמוך זקוקה למצב כזה כדי למצוא בעל? איך קרה שלא חטפו אותך עוד קודם?"
"מפני שלא מצאתי מישהו שארצה להינשא לו, לפחות עד שפגשתי אותך," אמרה. "הרי ראית שאינני זקוקה לזמן רב כדי להחליט."
"לא מצאת והנה פתאום הגעתי אני?" שאל באי אמון.
"והנה פתאום הגעת אתה," חזרה כמו הד.
"ועד הערב, אפילו חבר לא היה לך. את עובדת עליי, תלמה. קשה לי לקנות את זה."
תלמה הביטה אל תוך עיניו ולפתע נראתה רצינית מאוד.
"אתה צודק, קמי," אמרה באנחה. "יש משהו שאתה לא יודע. חשבתי לספר לך עליו כשנחזור מירח-הדבש, כדי לא לערבב שמחה בשמחה. אבל מכיוון שהעלית את הנושא באופן כל כך מדויק ומכיוון שאפשר לומר שפחות או יותר ירח-הדבש הסתיים, אתוודה כבר כעת."
"את מפחידה אותי," אמר קמי במתח.
"קמי," המשיכה תלמה. "בערב החתונה שלנו היינו שנינו אומללים. לשנינו לא היה מה להפסיד. מצאת חן בעיניי, הגם שלא עלה בדעתי שתוך שעות אהיה נשואה לך. עד לאותו רגע לא חשבתי להתחתן בכלל, אפילו שרציתי בכך מאוד."
"את נעשית מסתורית מרגע לרגע," העיר קמי.
"כשנותרת ללא כלה והשמעת את ההצעה המדהימה שלך, לא האמנתי למשמע אוזניי. היה ברור לי שבגלל הלחץ בו אתה נמצא, אתה עושה שגיאה נוראה. אתה הולך לכבול את עצמך להתחייבות שקשה יהיה לך להינתק ממנה אחרי שתירגע ותתחרט. הרי אתה עוד צעיר ותוכל למצוא בחורה אחרת, לא פחות טובה מכלתך לשעבר. ליד השולחן הסמוך לשולחן שלי ישבה בחורה אחת, רזה כמו שלד, שטוחה כמו הולנד, מתוקה כמו ים המלח ובעלת תווי פנים של שועל. הלבוש שלה היה צורם ובאשר לגיל שלה, כשנולדת, היא בטח היתה כבר באמצע בית-הספר היסודי. כשהשמעת את הנאום שלך, הבטתי בה במקרה. היא נדהמה ואחר-כך החלה לחשוב. היא חשבה הרבה ומהר, התחילה להגיע להחלטה והתרוממה באיטיות על רגליה. אני לא יודעת מה היית עושה אם היא היתה ניגשת אליך. היית נכנס לצרה צרורה בכל מקרה. פתאום תפסתי שנישואין איתך יהיו עבורי פתרון קוסם ואילו עבורך תהיה זו הצלה, עד שתתפכח ותבין באיזו דרך טיפשית בחרת. זינקתי על הרגליים ומיהרתי אליך. המתחרה שלי כבר חצי קמה, אך כשראתה אותי בדרך אליך, איבדה את הביטחון וצנחה חזרה אל תוך הכיסא שלה. את השאר אתה כבר יודע."
"ומשום כך התחתנת איתי?" נשף קמי. "מרחמים? ואני חשבתי ש..."
"קמי," שיסעה אותו תלמה. "אמרתי לך שאני אוהבת אותך. גם אני רציתי בכך. וחוץ מזה, אחרי שתתפכח, תוכל להתחיל שוב מההתחלה בלי להשתטות."
"על מה את מדברת?" צעק. "מדוע את שוב חוזרת על כך?"
"אני חולת סרטן, קמי," אמרה ולפתה בכוח את כף-ידו. "המחלה שלי חשוכת מרפא. נותרו לי שנתיים לחיות. ואם אתה רוצה לגמול לי על שהצלתי אותך, נסה לא לבזבז אף רגע מזמני הקצר."

ה מ ל א ך   ה ש ו מ ר

השמש התקרבה אל האופק. ענני הנוצה נצבעו בכתום-ורוד וקרירות עמדה באוויר. קמי ניער את ראשו והתעורר מהזיותיו. כמה זמן עמד כך והביט במצבה העשויה שיש? בבהלה הציץ בשעונו וגילה ששעות חלפו מאז התפזרו הנוכחים בטקס השלושים למותה. קמי נפרד מהם והודיע שיישאר עוד כמה דקות להתייחד עם זיכרה. איכשהו שקע במחשבות ולא חש כיצד הזמן עובר. חייהם המשותפים חלפו מול עיניו שוב ושוב וקמי עדיין לא קלט את עובדת מותה. כך עמד והביט במצבה. בית-העלמין הלך והתרוקן וקמי לא זז. המצבה התחלפה לו בדמותה של תלמה והיגון הצמיד את רגליו לאדמה. בגדיו תלו עליו כמו שק וזיפי זקנו הפרוע שיוו לו מראה בלתי מסודר.
הגיעה השעה לזוז. קמי שלח מבט אחרון בשם שעל המצבה, הסתובב ופנה לצעוד אל שער היציאה. המחשבות והזיכרונות המשיכו להעסיק את מוחו והוא התנהל בעצלתיים, דוחה את רגע השיבה אל ביתם הריק. הריקנות הפחידה אותו. הוא פחד להישאר לבד. תמיד גר בחברת מישהו. כל עוד היתה תלמה בחיים, נמצאו כל רגע פנוי ביחד. בלעדיה חש אבוד לגמרי. היטב זכר כיצד השביעה אותו למצוא מישהי אחרת, ובלבד שלא יישאר זמן רב לבד. ידעה עד כמה חושש הוא מהבדידות. קל להגיד, בייחוד שזיכרה היה כה טרי. פה, בבית-העלמין, הקיפו אותו המרחבים הפתוחים. בבית יסגרו עליו הקירות.
בינתיים הגיע אל השער ואז התפכח בבת-אחת ופניו נפלו. כיצד היה יכול להיות כה טיפש? מאוד לא אופייני לו במצב רגיל, אך בזמן האחרון המצב לא היה רגיל. כעת נזכר שברגע האחרון העדיף שלא לנהוג לכאן במכוניתו וביקש מחברו הטוב להסיע אותו. החבר נאלץ לעזוב באמצע וקמי שכח לדאוג לעצמו לטרמפ חלופי. כולם הלכו מזמן וכעת הוא תקוע פה במצב מביך למדי.
לא נותרה לו ברירה אלא לנסות ולעצור מונית. מזל שהיה עליו מספיק כסף לממן נסיעה הביתה, כמובן, בתנאי שיצליח למצוא מונית. במבט שטחי לא ראה מונית בשום מקום. יהיה עליו לטלפן לתחנת מוניות ולהזמין אחת.
מכונית קטנה נעצרה לצדו. הנהגת הציצה לעברו בהיסוס וקמי אפילו לא טרח להביט לעברה. זו לא היתה מונית.
"שלום קמי," אמרה הנהגת.
"ליאורה?" הופתע קמי והביט בה מקרוב. זו היתה היא ללא כל ספק.
"נכון," הנהנה. "מה קרה? ממתין למישהו?"
"שאלה טובה מצד מישהי שהמתנתי לה פעם והיא לא הופיעה," רטן.
"אז הופעתי כעת," אמרה. "מוטב מאוחר מאשר אף פעם."
"אל תמתחי את הסבלנות שלי," החל להתרגז. "עדיין לא שכחתי מה עוללת לי. סעי הלאה לפני שאני אתחיל להתחשבן איתך."
"למי אתה מחכה בשעה כזו?" שינתה נושא והביטה ישר אל תוך עיניו. קמי התרכך מעט.
"לאף אחד," הודה. "באתי בלי המכונית שלי ונתקעתי פה."
"מה יכול להיות יותר טוב?" אמרה. "קפוץ פנימה ואסיע אותך הביתה."
"מה? לעולם לא!"
"רציתי לדבר איתך קמי. אני נוהגת לאט ונוכל לשוחח בדרך. תוכל גם להתחשבן איתי. מה יש לך להפסיד?"
באמת מה יש לו להפסיד? קמי החל להסס. פתאום חש רצון לפרוק את המתח שלו על גבו של מישהו וליאורה היתה אובייקט מתאים במיוחד. ואם תוך כדי כך תוכל להסיע אותו הביתה, ינצל זאת. היא רוצה לשוחח? הוא יראה לה על מה שעוללה לו. הזיכרון היה פתאום קרוב כל כך והכעס המתחדש עימעם מעט את צערו על מותה של תלמה. הוא פתח את הדלת והתיישב לצידה.
במשך זמן מה נסעו בשתיקה. אף אחד מהם לא רצה להתחיל לדבר. לבסוף נשבר קמי ופתח בשיחה עקיפה.
"אני רואה שאת נוהגת," העיר.
"כן, למדתי נהיגה אחרי ש... אחרי הנישואין שלי," הנהנה, מותירה את עיניה על הכביש.
"ואת נוהגת טוב," הוסיף.
"תודה."
"לעזאזל! התכוונתי לרדת עלייך ולא לחלק לך מחמאות," נהם.
"בוא תתחיל אתה," הציעה. "עד שלא תגיד לי מה אתה חושב עליי, לא נוכל להמשיך בשיחה. דבר!"
"את צוחקת ממני?" התכעס.
"כבר שכחתי איך לצחוק," אמרה ונשמעה רצינית וכנה. "קמי, אני מצטערת."
"כל כך עלוב מצדך להגיד את זה," רטן. "אחרי כל מה שעשית לי, את מצטערת?"
"לא הבנת. צר לי על מותה של אשתך."
"מה? מה זה עניינך?"
"אינך חייב להיות גס-רוח. לא מצאתי מספיק אומץ לבוא לשבעה. גם להיכנס היום לבית-הקברות לא העזתי. חיכיתי בחוץ שתצא ולא שיערתי שזה ייקח כל כך הרבה זמן."
"מה? חשבתי שעברת במקרה," אמר בטיפשות.
"תחשוב מה שנוח לך," אמרה. "העיקר שאנחנו משוחחים כעת."
"לא לזמן רב," העיר. "כמעט הגענו. כאן את פונה ימינה."
"אני יודעת."
"כן. שמתי לב שאת יודעת איפה אני גר."
"נכון, ואתה לא חייב להישמע ציני," הסכימה ובלמה את המכונית.
"תודה," אמר בקול אדיש.
"בכל פעם שתצטרך," השיבה.
"זה כל מה שרצית להגיד לי?" תהה.
"הרבה יותר," הודתה. "אבל כנראה שנהגתי מהר ודיברתי לאט במקום להפך."
"טוב," אמר קמי והביט החוצה אל הבניין בו גר. הכל נראה אפור כל כך. הדיכאון החל לחדור למוחו ולהתפשט באיטיות. רק לא להיות לבד בדירה, כשתלמה ממלאת כל פינה. רצה לקום ולצאת ולא הצליח להביא את עצמו לעשות זאת. עדיף לגנוב עוד מספר שניות, אפילו בחברת ליאורה, מאשר לעלות לשם. מעניין מה היא רוצה לומר לו.
"בסדר, ליאורה," אמר בדחף פתאומי. "אני מוכן לשמוע אותך. רוצה לעלות אליי לדירה?"
"אפשר?" שאלה בחשש ונראה שהופתעה. לבטח חשבה שיישארו לשבת במכונית.
"הייתי צריך לחנוק אותך בערב החתונה לפני שלוש שנים," אמר. "כעת זה קצת מאוחר מדי ואני חייב לך תמורה עבור הטרמפ. תלמה דרשה ממני תמיד לתת הזדמנות לאנשים אחרים. בואי נעלה. יהיה לנו יותר נוח לדבר שם."
ההימצאות של ליאורה לא הפחיתה את נוכחותה של תלמה בכל מקום בדירה. תצלומיה על הקירות, בחברתו ולבדה, הריהוט שבחרה, בגדיה בארון. כיצד יוכל לשכוח אותה? בחיפזון הכין שתי כוסות קפה ונשא אותן אל חדר האורחים.
"מה שלום בעלך?" שאל והתיישב לצידה.
"ברצון רב הייתי שולחת אותו לגור בשכנות לאשתך," אמרה בארס וקמי נרתע לאחור בתימהון. "ואם פגעתי בה, אני שוב מצטערת."
"אבל הוא בעלך," מלמל קמי במבוכה.
"כעובדה זה נכון," הודתה ליאורה.
"אני לא מאמין למשמע אוזניי," תהה קמי. "חשבתי שהוא בטח הגבר הנפלא ביותר בעולם. לבטח פי כמה וכמה טוב ממני."
"מותר לך ללעוג לי," נאנחה ליאורה ועצמה את עיניה לרגע ארוך. "מבחינתך זה מגיע לי. אכלתי אותה, קמי. אולי זה עונש על מה שעוללתי לך. זוכר שנפרדנו אחרי שעזבת אותי? זוכר שניסית לחזור אלי? חודשיים לפני שנפגשנו שוב, הכרתי את מיכה. זה היה ניצוץ שהפך לאש. תוך חודש הציע לי נישואין. אני הייתי הרוסה אחרי פרידתנו ויחד איתו פרחתי שוב. הוא היה נפלא ומקסים והייתי המאושרת בבנות."
"ואז חזרתי אליך," פלט קמי.
"רצית לחזור. לא שכחתי כיצד עזבת אותי אחרי שהכל היה מוכן לחתונה שלנו. החלטתי להתנקם בך באותה דרך. הצלחתי לשכנע את מיכה להתחתן איתי באותם אולמות בהם קבענו את החתונה שלנו, ובאותו תאריך בדיוק. את ההמשך אתה יודע. הגעת לחתונתך וגילית שאני מגיעה עם חתן אחר ומתחתנת באולם הסמוך. נשארת עם אולם ואורחים, אבל בלי כלה. באותו ערב נהניתי מאוד מעצמי. חשבתי שאני חכמה כהוגן. רק לאחר זמן, כשהאירוע קיבל ממד מתאים, הבנתי עד כמה הייתי איומה. אסור היה לי להגזים כל כך. הייתי צריכה לפוצץ את הפרשה שבוע לפני הנישואין ולא לחכות לערב החתונה. הייתי משיגה את אותה הנקמה אבל לא הייתי פוגעת בך באופן נורא כל כך."
קמי חייך. ליאורה שציפתה לכל, אך לא לתגובה כזו, הביטה בו בתימהון.
"את טועה, ליאורה," אמר בהברקה פתאומית. "איזה מזל שלא פוצצת את נקמתך, אלא בערב החתונה."
"קמי!" נאנקה ליאורה. "אני באמת מתכוונת למה שאמרתי."
"גם אני," המשיך קמי לחייך. "אבל פתאום קלטתי שלולא עשית את מה שעשית, לא הייתי זוכה להתחתן עם תלמה. למעשה ניתן לומר שהיית השדכנית שלנו."
"אתה רציני?" שאלה ליאורה.
"לחלוטין," קבע. "שמעת איך התחתנתי עם תלמה?"
"שמעתי אבל לא האמנתי," הנהנה. "הייתי בטוחה שהשארתי אותך בלי כלה ושתיאלץ לשלוח את האורחים הביתה ולסגור את האולם. שמעתי שהצעת לבחורה כלשהי באולם לנצל את ההזדמנות ולהינשא לך ותלמה התנדבה."
"ממש כך," הסכים קמי. "התנדבה כדי להציל אותי מאיזו מועמדת זקנה ומכוערת."
"ובעוד אני מתחילה לגלות את הצד השני של הנישואין שתוכננו היטב, הפכו נישואיך הספונטניים לזיווג מוצלח."
"ועוד איזה," לראשונה מאז מותה של תלמה, חש קמי בהרגשה של שביעות רצון עצמית. "תלמה היתה אשה נפלאה. הייתי בעננים עד שסיפרה לי שהיא חולת סרטן ונותרו לה שנתיים לחיות. השנתיים הפכו לשלוש ועברו כמו שלושה שבועות. בהתחלה נהנינו מכל רגע. בשנה האחרונה התגברה המחלה ותלמה החלה לגסוס. השתדלתי להיות גיבור כלפי חוץ, אך בפנים גססתי יחד איתה. זה היה נורא, אבל החזקתי מעמד למענה עד הסוף המר. היא מתה, ומאז אני בן אדם הרוס. לך לפחות יש בעל ואת לא צריכה לחיות לבד..."
"מוטב לחיות לבד מאשר איתו," שיסעה אותו ליאורה. "חיי הנישואין שלי הם גיהינום. מיכה הוא מסוג הגברים שלפני הנישואין הבטיח הרים וגבעות, אבל אחרי ירח-הדבש התפרץ החוצה צדו האפל. בעלי התגלה כאלכוהוליסט ומהמר כפייתי. את כל הכסף שלנו הפסיד. כשהתנגדתי לו, היכה אותי. את הורי הבריח, אם כי הצלחתי לשמור איתם על קשר חשאי, אחרת גם מכונית לא היתה לי. אבא קנה אותה על שמו ונתן לי אותה כדי שבעלי לא יוכל להמר עליה."
"אז מה את עושה איתו?" נדהם קמי. "יש לכם ילדים?"
"רק זה היה חסר לי," נשפה. "אתה חושב שיש לו זמן אליי כשרוב הזמן הוא שיכור או מחוץ לבית?"
"היית צריכה לבעוט בו," קבע.
"זה מה שעשיתי, אבל לא עם הנעל," השיבה. "יום אחד התמוטטתי. אבא השיג לי עורך-דין והגשתי תביעת גירושין נגד מיכה. אבא הגיע איתו להסכם שיכסה לו את חובות ההימורים, מפני שהנושים החלו לאיים על חייו. כמו כן הסכמתי לוותר על דרישת דמי מזונות ממנו. ממילא לא יהיה לו אף פעם כסף לשלם לי. מיכה הסכים ממש בקלות. מחר אנחנו נפגשים ברבנות וזהו - אני אהיה גרושה וחופשית ממנו."
"בחיי," קרא. "איך הצלחת להסתבך כל כך?"
"הייתי ילדה טיפשה," אמרה במרירות. "באותו ערב חתונה לפני שלוש שנים יכולתי להיכנס לאולם שלך ולהינשא לך ואז היה הכל נראה אחרת. התאכזרתי אליך באותו ערב והגורל החזיר לי כל יום ויום מאז."
"ואני עוד חשבתי שאת מאושרת בנישואים שלך," העיר.
"ואני הייתי משוכנעת שהנישואים שלך הם אסון ובדיחה. שנינו טעינו, רק שהטעות שלי היתה אומללה ועל חשבונך."
"תפסיקי להעמיס אותי על הזמן על המצפון שלך," אמר בקוצר-רוח. "גם אחרי שסבלת ואני הייתי מאושר, עדיין את סבורה שאני המסכן?"
"כן... לא... אני לא יודעת. לפחות אני שמחה שאתה לא כועס עליי יותר."
"לכעוס עלייך?" צחק. "כשילד עושה שטות, נותנים לו מכה בישבן ומפסיקים לכעוס. כשאני חושב על מה שקרה, ברור לי שהיית עדיין ילדה והתנהגת כמו ילדה. אסור היה לי להציע לך נישואין עוד בפעם הראשונה. היינו צריכים לחכות כמה שנים, אולי אפילו עד עכשיו."
"אל תיזרה מלח על הפצעים שלי," נאנחה. "יש לך מושג כמה פעמים חשבתי על זה?"
"אבל מה זה שייך?" טען. "זה מה שהיה וחסל."
ליאורה רצתה לומר משהו, התחרטה והביטה בו בעייפות. קמי הוריד את עיניו והביט בברכיו.
"אז זהו זה," אמרה ליאורה לבסוף. "לפחות הקלתי על המצפון שלי. מוטב שאני אלך כעת. שיהיה לך בהצלחה." והיא קמה על רגליה.
"בהצלחה?" נהם קמי וליווה אותה אל דלת הכניסה. "כעת התהפך המצב. את זוכה לשחרור מבעל נורא ואני נשאר לבד בלי אשתי."
"כל החיים לפניך," אמרה.
"קשה למצוא נחמה בכך," אמר והבדידות זחלה שוב לעברו. ליאורה שלחה אליו מבט ארוך אחרון והושיטה את ידה אל ידית הדלת.
"קמי..." אמרה בהיסוס.
"כן?"
"כלום!"
"ליאורה," חתך קמי שאיכשהו מצא עדיין שביל פנוי אליה בתוך הדיכאון המתפשט. "מדוע את צריכה לסבך לעצמך את החיים? את רוצה לומר לי משהו ומאבדת את האומץ שלך. אחר-כך את תמיד מצטערת ששתקת. אני עדיין זוכר היטב את ההיסוסים שלך במצבים כאלו. תחליטי, או שאת מדברת או ששלום."
"אני לא יכולה!" קראה בייאוש.
"את לא יכולה מה?"
"אני מפחדת!"
"ממה?"
"ממך!"
"דברי כבר!" צעק עליה וכמו לפני שנים, גם הפעם זה עזר.
"אני אוהבת אותך, קמי!" פרצו המילים מפיה. "מאות פעמים שאלתי את עצמי האם זהו הזמן לבוא ולומר לך את זה. האם לא עדיף לחכות להזדמנות מתאימה יותר? אבל אז נזכרתי שתמיד לימדת אותי שאין הזדמנויות, פרט לאלו שיוצרים לבד. לא יכולתי לחכות יותר. קמי, תמיד אהבתי אותך ועדיין אני אוהבת אותך, רק שכעת זו אהבה של אשה בשלה. לו רק יכולת לתת לי הזדמנות אחרונה, הוגנת יותר מזו שנתתי לך אז."
"איך את מעזה?" נהם קמי ונסוג שני צעדים קצרים, מביט בה בפנים מעוותים. "איך את יכולה לדבר על אהבה אחרי מה שעוללת לי? והרי התאלמנתי רק לפני חודש. תלמה בטח מתהפכת כעת בקבר שלה למשמע ההצהרה שלך והעובדה שאני עומד כאן ומקשיב לך. עברת את הגבול, ליאורה."
"אולי," צעקה ליאורה. "אבל הייתי חייבת להגיד לך את זה. כל החיים שלי הייתי אוכלת את עצמי אם לא הייתי באה לכאן."
"וזה בהחלט היה מיותר," אמר קמי בעייפות. "אני מתקשה להבין איך מצאת מספיק אומץ לעשות את זה."
"לא מצאתי," אמרה ליאורה בקול רפה. "אם זה היה תלוי בי, לא הייתי מצליחה אף פעם לגייס מספיק ביטחון עצמי כדי לעשות כזה צעד מכריע. לולא תלמה, לא הייתי באה לכאן לעולם."
"תלמה?" נדהם קמי. "על מה את מדברת?"
"היא לא סיפרה לך?"
"סיפרה לי מה?"
"לפני חודשיים ניגשתי לבקר אותה בבית-החולים," אמרה ליאורה. "שמעתי שהיא חולה אנושה וחשתי חובה בלתי מוסברת לערוך אצלה ביקור חולים. היא היתה נפלאה. קיבלה אותי יוצא מן הכלל ובן רגע הפיגה את כל החששות וההיסוסים שלי. הרגשתי כל כך טוב על שטרחתי לבוא. היא אמרה שתמיד רצתה להכיר את הבחורה שבעלה אהב וכמעט נשא אותה לאשתו. ישבנו ודיברנו שעות. היא סיפרה לי מעט על חלומותיה שלא יתגשמו ועל חייה איתך. אני סיפרתי לה על חיי הנישואין ההרוסים שלי עם מיכה. היא הסכימה איתי שטוב עשיתי כשהחלטתי להתגרש ועודדה אותי."
"אני פשוט לא מאמין," פלט קמי בפה פעור. "היא לא הזכירה את זה אפילו במילה. אבל מה זה שייך?"
"בסוף, כשרציתי לקום וללכת," המשיכה ליאורה, "אמרה לי תלמה שיש עוד משהו שעליי לדעת. היא סיפרה לי שאתה עדיין אוהב אותי ולא שכחת אותי לאחר כל אותן השנים. כשאמרתי לה שגם אני אוהבת אותך, אמרה שהבינה את זה מעצמה והשביעה אותי שלאחר מותה אחזור אליך ואתחתן איתך, העיקר שלא תישאר לבד. מי יכול לסרב לבקשת אשה נוטה למות, בייחוד אם רציתי בכך בעצמי. אז הנה באתי אליך ואמרתי לך שאני אוהבת אותך. אני שלך אם תרצה בי, אחרת אלך לי מכאן ללא מילה נוספת."
"אל תלכי," התייפח קמי. "הכל נכון. אני אוהב אותך, ליאורה. אהבתי לא כבתה מעולם. אני כל כך בודד וזקוק לך. אנא, הישארי."
"בוודאי שאשאר," הנהנה ליאורה בדמעות ונפלה אל בין זרועותיו המושטות. "אחרי שפעמיים הצלחנו לסבך את הנישואין שלנו בכשרון כה רב, אולי בפעם השלישית נצליח סוף-סוף לסיים את מה שהתחלנו. קשה לי רק להבין דבר אחד, קמי. איך יכולת, בעודך נשוי לתלמה, להתוודות בפניה שאתה עדיין אוהב אותי? לא חששת שתפגע בה?"
"את לא מבינה, ליאורה?" קרא. "מעולם לא אמרתי לה דבר כזה!"
"מה?"
"זה היה הרעיון שלה, ליאורה. כעת אני מבין הכל. אחרי שהצילה אותי מביזיון בחתונה, דאגה תלמה לסגור את המעגל ולתת לנו להמשיך מאותו מקום בו נותקנו בגלל טיפשותנו. איזו אשה היא היתה. אפילו לאחר מותה המשיכה לכוון אותי אל הדרך הנכונה. אני רק תוהה אם היה זה מקרה, או שמא היתה תלמה מלאך שנשלח לשמור עליי."


שלושת הסיפורים - הרי את מקודשת, עד שהמוות יפריד בינינו, המלאך השומר - הופיעו בדפוס בספר הרי את מקודשת בהוצאת אור-עם יחד עם 19 סיפורים קצרים נוספים.

                                                                                                                                חזרה למסך הקודם