ב ר י   פ ר י ג ת
סופר ומתשבץ
ס י פ ו ר   ק צ ר    מ ע ו ל ם    ה מ ח ש ב י ם


סיפור קצר שפורסם בשבועון אנשים ומחשבים                                               חזרה למסך הקודם


ש י ד ו כ י   מ ח ש ב

רוני ישב במשרד ובחן את הבחורה בהירת השיער היושבת מולו.
"עוד פראיירית שבאה לנסות את המחשב," חשב בהיתול. "איך בחורה נאה כמוה נזקקת למחשב כשדכן? ואולי זוהי סתם סקרנות?"
לחברת המחשבים שיצאה לשוק עם תוכנת שידוכי מחשב יצא שם מצוין ורבים נהרו אליה. איכשהו גירה אותם הרעיון שמחשב ימצא להם בת/בן זוג. והרי המחשב אינו טועה לעולם ואינו מכניס רגש לזיווג כמו איזה שדכן מהמאה התשע-עשרה. רק המחשב ישים לב לכל הפרטים הקטנים.
לו רק ידעו את האמת. סתם תוכנה מסובכת ומתוסבכת שרוני כתב יחד עם הבוס. תוכנית שמזווגת על-סמך היגיון צרוף ללא טיפת רגש. והרי זה בדיוק מה שנחוץ לזיווג מוצלח. מה כבר מבין גולם-מחשב-מתכתי ברגשות? שתיים ועוד שתיים יתנו תמיד ארבע. אך מה זו אהבה?
הוא הניח את הטופס לפניו ותחב נייר-פחם מתחת לדף הנייר הראשון.
"שמך, בבקשה," אמר כמעט באדישות והביט ישר אל תוך עיניה.
"טלי רימון," אמרה.
ואיך שאמרה זאת, זינקו כדוריות הדם בעורקיו של רוני וצברו מהירות גדולה-כפול-חמש מהרגיל. משהו בקולה ובמבטה העביר בו צמרמורת של אש.
עד שסיים למלא את הפרטים האינפורמטיביים, כבר היה מאוהב בה עד מעל לאוזניו. ידיו רעדו כשמסר לה את דפי השאלון. תשובותיה לשאלות האישיות והכלליות יקבעו את הפרטים לזיווּג המחשב. התוכנית היתה מתוחכמת והשאלות שנוסחו על-ידי פסיכולוג מומחה, חזרו בווריאציות כך שהמחשב יכול היה לאתר שקרים ולקבוע את האמת. המחשב, כלומר התוכנית.
טלי רימון הלכה ורוני נותר יושב המום כשמרפקיו מונחים על השולחן וכפות-ידיו מכסות את פניו. הוא מוכרח להשיג אותה ויהי מה. הרווקות הנצחית הפכה לפתע לנטל. טלי תהפוך אותו למאושר באדם.
אבל איך?
התשובה זינקה למוחו בבת-אחת. רוני עיכל אותה במשך שניות מספר וחיוך הופיע על שפתיו. כמובן, אי-אפשר להיכשל בביצוע הרעיון.
כשחתמו הלקוחות על החוזה, הובהר להם כי הבחורות תקבלנה רשימת גברים ותתקשרנה אליהם. להפך לא בא בחשבון והבוס ידע מה הוא עושה, אף שלא כל הגברים היו מאושרים מכך - בייחוד אלו בעלי הכוונות האחרות.
טלי תקבל רשימת גברים. רשימה שתאמין בה בכל ליבה. הגבר הראשון ברשימה יהיה גבר חלומותיה. רוני פלט גיחוך קל, הניח נייר-פחם מתחת לדף החדש העליון ומיהר למלא את פרטיו. אחר-כך מילא את השאלון. היה זה כמובן משחק ילדים עבורו.
ובאותו ערב הוקלדו פרטיו ופרטיה של טלי יחד עם טפסים רבים אחרים ותויקו במחשב.
                                                                              *
דוד ארז הביט בדו"ח המרוכז והניע את ראשו בשביעות-רצון. כמות הנרשמים לתוכנית השידוכים במחשב הלכה ותפחה משבוע לשבוע. דומה שמגֵפה אחזה בציבור הפנויות-פנויים. אופנה חדשה. כולם רצו לנסות את המחשב ולראות עד כמה הוא צודק. שנים של שטיפת-מוח עשו את שלהן והמחשב הפך פופולרי יותר ויותר.
מוזר, כשהקים את חברת המחשבים שלו, לא חלם דוד ארז שדווקא רעיון יוצא-דופן כמו שידוכי מחשב יהפוך ללהיט הגדול והמכניס ביותר של החברה. רוני עזר לו לבצע עבודת תכנון ותכנות מצוינת. התוצאות הראו זאת ואנשים רבים הפכו מאושרים.
הוא נטל לידיו את דו"ח השגויים. זה היה החלק הפחות משמח. למרות ביצוע הקליטות שבדקו את נתוני הטפסים המוּעלים אל המחשב, עדיין נותרו טפסים שגויים. הכמות העצומה של הפרטים על כל שאלון גרמה לכך שגם השבוע נותרו ארבעה מצטרפים חדשים לתוכנית מחוץ לקובץ הזיווּגים, ולא השתתפו בזיווג השבועי שהדפיס לכל בחורה מהקובץ רשימת גברים.
למשל, השם הראשון ברשימת השגויים - טלי רימון. סתם טעות מטופשת באחד הפרטים. פקידת הביקורת ניסתה לתקן וגרמה לטעות אחרת וכעת תמתין טלי רימון לרשימה שלא תגיע. יהיה עליהם לשלוח מכתב התנצלות ובשבוע הבא היא תקבל את מה שמגיע לה לפי החוזה.
                                                                              *
כמעט שבוע עבר מאז הריצה השבועית האחרונה כשדוד ארז ספג מהלומה יוקרתית בלתי-מובנת. ויותר מכך, בלתי אפשרית.
"כולם הזהירו אותי," צִפצפה השמנה נמוכת-הקומה שישבה על הכיסא מעברו השני של שולחנו. "כולם אמרו לי ששידוכי מחשב הם סתם שטויות. אבל אני האמנתי למודעוֹת שלכם. נרשמתי ושילמתי כסף טוב. היית צריך לראות מי הופיע ברשימה שלי. כל גבר שאליו טלפנתי הופיע ומיד נמלט. לא גברים כאלו חיפשתי. אני יודעת שאני לא ג'ייל קלייבורג. אבל הבטחתם בחור לכל בחורה ואני האמנתי שתמצאו גם לי גבר מתאים."
"אבל גבירתי," מחה דוד ארז וניסה להשתלט על מחשבותיו המשתוללות. "כיצד יכול היה לקרות דבר כזה? את... מה שמך? כן, גברת טלי רימון. כנראה שחלה פה טעות מצערת. את בטוחה ש... שלא טעית במילוי הפרטים שלך?"
"מה בדיוק אתה מנסה לרמוז? שרימיתי?" נהמה השמנה בתוקפנות. "אתה שם לב שאתה מעליב אותי?"
"חלילה," נסוג דוד ארז. הוא קיבל ממנה את מספר הזהות שלה, הזמין וקיבל את פרטיה.
היא צדקה. משהו השתבש בתוכנית. רשימת הגברים שקיבלה היתה שייכת למישהי שונה לגמרי. ועדיין היה זה בלתי-אפשרי. עובדה, שום אשה אחרת לא התלוננה עד כה, והתוכנה הרי לא עברה אף שינוי בחודש האחרון.
הוא עבר על הפקודות של התוכנית במשך למעלה משלוש שעות עד שהצליח לגלות את הסימן הראשון לשינוי המוזר. מרגע לרגע הלכו שרירי פניו ונמתחו, עד שלבסוף הנחית כף-יד פרושׂה על השולחן וצרח, ספק בכעס ספק בהקלה.
הכל היה ברור לו כעת. רוני התחכם והכניס על דעת עצמו קטע פרטי לתוכנית. קטע שהבטיח שבחורה ששמה טלי רימון תקבל רשימת גברים, והתוכנית תדאג שבלי כל קשר לפרטי השאלונים, הוא יהיה הראשון ברשימה. הוא רק לא הביא בחשבון שטלי רימון בה היה מעונין יצאה שגויה ושלמרות שהשם אינו נפוץ, נמצאה בקובץ טלי רימון נוספת. רצה להופיע בראש הרשימה של האחת ולא שם לב שבינתיים פגע בזכויותיה של האחרת. צירוף מקרים פוצץ את העניין.
ומה כעת? דוד ארז יתקן את התוכנית ובשבוע הקרוב תקבלנה שתי הנשים בעלות השם הזהה רשימות מתאימות והולמות. מה יהיו סיכוייו של רוני לזכות במקום הראשון ברשימה של ה-טלי רימון שלו בלי הפרוטקציה בתוכנית? דוד ארז חייך בארסיות כשהחל בביצוע התיקון בתוכנית.
אחרי יומיים שוב לא חייך. רוני הופיע במשרד כשזרועו מקיפה זוג כתפיים נאות של בחורה בהירת שיער ונאה להפליא. דוד ארז שהמתין בקוצר-רוח לריצת הזיווּג השבועית באותו ערב, פער את פיו בתימהון. לאחר חמש שניות הפך התימהון לזעם כשרוני הציג בפניו את ארוסתו - טלי רימון.
יותר מאוחר, בעודם סגורים במשרדו וטלי ממתינה בחוץ, לא התאפק דוד ארז ושאל.
"זה נכון. התאהבתי בה," אישר רוני ללא בושה. "עד שהספקתי להחליט, סיימה טלי את מילוי השאלון והלכה. הכנסתי את עצמי לקובץ בתקווה... בידיעה שאני אצא ראשון ברשימה שלה ו... ובכן, זה הלך נפלא!"
"הלך נפלא?" הרים הבוס את קולו. "וליתר ביטחון שינית את התוכנית, מה? עסקים פרטיים בתוך החברה שלי אינם נושא שיש לעבור עליו לסדר היום, אפילו אם מדובר ברומן."
לרגע קט נעצרה נשימתו של רוני. אחר-כך חייך.
"אני מודה שפשעתי אפילו שלא ברור לי איך עלית על זה," הודה. "אבל הייתי מוכרח להשיג אותה. גם אתה היית מאוהב פעם, דוד, ולבטח לא תדון אותי לכף חובה."
"לו רק ידעת מה עוללת," נאנח דוד ארז ולפתע הבריקו עיניו.
"רק שנייה!" קרא בהתרגשות. "משהו רקוב כאן. הרי טלי רימון שלך נפלה שגויה בריצת הזיווּג של לפני שבוע. איך בדיוק הופעת ראשון ברשימה שלה אם היא לא השתתפה בזיווּג וכלל לא קיבלה רשימה?"
רוני חייך במבוכה.
"אתה מבין," הסביר. "אחרי שהרשימות של ריצת הזיווּג הקודמת נשלחו לנשים, חיכיתי לטלפון ממנה. טלי לא טלפנה והנחתי שמשהו השתבש. לא יכולתי להמתין יותר ופשוט טלפנתי אליה בעצמי. ישר ולעניין, מה? אבל אין לך מה להצטער, דוד. הלקוחה שלך מצאה לה בעל לעתיד באמצעות המחשב של שידוכי מחשב ואתה יכול להיות מרוצה. בינינו, דוד, שנינו הסכמנו עד כמה מטופש הרעיון של שידוכי מחשב ועד כמה מקרית היא הרשימה. המחשב לעולם לא יוכל להתחרות באהבה אמיתית. וכעת, סלח לי. טלי מחכה לי ואנחנו צריכים לסדר משהו. אני אאחר היום לעבודה ואתה בטח תסתדר עד שאני אגיע."
                                                                              *
העניין כולו הסתיים לאחר שלושה ימים כשרוני הופיע לעבודה בפנים קודרים. דוד ארז המודאג קרא לו למשרדו ודרש לדעת במה מדובר.
"אתה לא נראה כמו בחור שמצא את אהבת חייו," טען.
"דווקא כן. אני עדיין אוהב אותה יותר מכל," אמר רוני בקול אומלל.
"נוּ?"
"הכל בגלל המחשב הארור הזה," רטן רוני. "שכחתי להוציא אותה מריצת הזיווג של השבוע הנוכחי. טלי קיבלה את הרשימה וסתם, מתוך סקרנות, טלפנה לשם ראשון ברשימה, שבגלל התיקון שלך כבר לא היה השם שלי. היתה זו אהבה ממבט ראשון, בדיוק כמו שהפרסומת שלנו מכריזה. הם מתחתנים בעוד שבועיים."

                                                                                                                                חזרה למסך הקודם