ב ר י   פ ר י ג ת
סופר ומתשבץ
ס י פ ו ר   ק צ ר    מ ע ו ל ם    ה מ ח ש ב י ם


סיפור קצר שפורסם בשבועון אנשים ומחשבים                                               חזרה למסך הקודם


מ י ר א ז' - ש ל ו ש

"פתאום אתה מפקפק במערכת התוכניות שלי?" שאל גונזו בטון נעלב ונשען לאחור כשכתפיו נמתחות וידיו לופתות את משענת הכיסא.
"האם אמרתי דבר כזה?" דומה שהמנכ"ל הופתע.
"לא אמרת," הסכים גונזו. "אבל כל טירון היה מסיק את זה מדבריך."
"הבט, רוזנטל," אמר המנכ"ל בקול הבס שלו. "הקמת לנו במפעל יחידת מחשב לתפארת. מערכת חיזוי השוק שלך הפכה לנושא מעורר קנאה בקרב המתחרים שלנו בפרט והתעשייה בכלל. אין ספק שהיא עולה על כל מערכת חיזוי אחרת. לא לשווא קיבלת אוטונומיה מוחלטת ביחידה שלך. אבל... לצערי יש גם אבל, אני חוזר שוב אל מיראז'-שלוש. מה שתוכנן להיות הלהיט של השנה בחברה שלנו, שוכב במחסנים כאבן שאין לה הופכין. הדו"חות שהמחשב סיפק לנו ממשיכים לתמוך במוצר, אבל הספקים שלנו דוחים אותו. מה קרה למיראז'-שלוש שלא קרה בעבר? כיצד מוצר שהמחשב חזה לו מכירות שיא במשך שלוש עד ארבע שנים, עומד למוטט את החברה עקב הוצאות הייצור והפרסום המוגזמות? רוזנטל, אני נאלץ לדרוש בדיקה של הנושא. זה פשוט ללא ייתכן."
יונתן רוזנטל נראה כעת משתף פעולה פחות מתמיד. עיניו התכווצו ודומה שאפו הארוך והמעוקל התכופף עוד יותר. האף המעוקל ותאוותו הבלתי-מרוסנת לחביתות הדביקו לו את השם גונזו בהשאלה מבן דמותו מהחבובות. נראה שרק המנכ"ל קרא לו בשמו מלידה.
"התוכניות שלי אינן בסדר? פתאום הן שגויות?" רטן גונזו. "אני מוכן להמר במשכורת של חודש שהתוכניות עובדות מצוין ובייחוד מערכת תוכניות חיזוי השוק. הן מעולם לא אכזבו."
כן, היו זמנים שהמפעל המתחיל נאבק בבעיות השוק המקומי. המתחרים לא הותירו לו סיכוי רב לרכוש דריסת רגל ביניהם. אך מערכת תוכניות חיזוי השוק גרמה למהפך המדהים. הדו"חות שהמחשב סיפק, קבעו בדיוק פנטסטי איזה מוצר שרק יצא מיחידת הפיתוח יצליח, איזה מוצר יהיה סתם מוצר בינוני ואיזה מוצר ייכשל. תודות למחשב חוסלו הכישלונות עוד בטרם הגיעו אל קו הייצור. בדיקות מדגמיות הוכיחו שהמחשב צדק. והתוצאה, הבזבוז הוקטן כמעט לאפס (היו גם חריגות, אך הן היו בפירוש בלתי משמעותיות).
וכעת בא מיראז'-שלוש ואיים להרוס את הכול. האמון העיוור והבלתי מסויג בחיזוי השוק התנפץ לרסיסים. אך מדוע?
המנכ"ל עזב וגונזו נותר לשבת כשפניו מתעוותים ללא הרף ואפו משרטט קשתות ומעגלים בלתי-רצוניים. עובדה היא עובדה, אך עדיין סירב להאמין שמערכת תוכנית החיזוי שלו שגתה. את הנשמה השקיע בה וודאי היה לו שאי-אפשר שטעה כך.
אחר-כך עבר לבדוק את דו"חות המלאי. מיראז'-שלוש אכן היווה כישלון. על-פי המלצות החיזוי הושקע סכום חסר תקדים בפרסום ומיראז'-שלוש ניבט אליך מכל פינה. כל הטריקים הידועים בשיווק בוצעו "לפי הספר" ומחלקת הייצור דחתה הצִדה מוצרים אחרים ועבדה במלוא הקיטור על מיראז'-שלוש. וכעת סיפר דו"ח המחסנים סיפור עצוב על מחסנים מלאים במוצר חדש שהמשיך לזרום מקו הייצור, אך לא הגיע אל הצרכן.
מדוע? איך זה ייתכן?
גונזו גייס את התוכניתנים והצוות ישב לאתר את התקלה. התוכניתנים עבדו יום ולילה. לשווא. התוכניות התגלו כמהימנות. הדבר היה בפירוש בלתי-אפשרי. ובכל זאת, גונזו ידע שמערכת תוכניות חיזוי השוק יוצאת לפנסיה. אף אחד לא ייתן לה סיכוי לאחר כישלון יחיד, אבל כל-כך מוחץ.
כשיגאל הציע מה שהציע לאחר שלוש יממות עקרות, הביטו בו כולם ברחמים. גונזו אפילו פרץ בצחוק.
"בתור תוכניתן מנוסה אתה צריך לדעת שהמחשב אף פעם אינו טועה," לגלג על פיקודו. "המחשב עושה בדיוק את מה שהתוכנית פוקדת עליו לעשות. ניסינו להריץ שוב את התוכניות והתקבלה תוצאה זהה."
"הרצנו אותם על המחשב שלנו," התעקש יגאל ושפשף עין אדומה בעודה מסלק ממנו ולשווא את עשן הסיגריות שאפף את החדר. "מדוע שלא ננסה הרצה חוזרת על מחשב אחר?"
"אני חושב שכדאי שתלך לישון לכמה שעות," צחק גונזו והצית סיגריה נוספת. "באמת העבדתי אתכם יותר מדי."
יגאל פרש לביתו לישון וכך עשו גם השאר. גונזו לא. דבר-מה החל לכרסם בו. לבסוף נכנע. לאחר שלוש שיחות טלפון נכנס אל אולם המחשב, גיבה את כל תוכניות מערכת החיזוי על מדיה מגנטית, נטל אותה אתו ויצא לדרך אל חברת המחשבים.
היחס בחברת המחשבים היה קריר באופן מופגן. גונזו הבין מדוע אבל לא התרשם. התוכניות הוטענו למחשב שהחל לבצע אותן בעוד גונזו ומארחיו ממתינים.
הבלתי-צפוי אירע במהלך ביצוע התוכנית המרכזית. לפתע הפסיקה התוכנית לפעול והמחשב הדפיס תצלום של זיכרון מחשב נכון לשנייה בה נעצרה התוכנית.
"בלתי-אפשרי!" הגיב גונזו בתימהון. "הרי התוכנית התבצעה ללא הפסקה במחשב של המפעל."
מארחיו בדקו את הדפסת תצלום הזיכרון. הבדיקה היתה קצרה להפליא.
"יש לכם באג בתוכנה. המחשב חילק באפס!" הודיע תוכניתן המערכות לגונזו. "חילוק באפס אינו אפשרי ולכן התוכנית נעצרה."
"חילק באפס?! יש לנו באג בתוכנה?!" צרח גונזו, והפעם בזעם אמיתי. "ומה קרה לבאג במחשב שלי?"
משלחת מחברת המחשבים יצאה מיד אל המפעל. טכנאי החברה בדק את המחשב והזדקף בפנים קודרים.
"היחידה הזו פגומה," קבע. "המחשב הזה מסוגל לחלק באפס!"
"בטח!" שאג גונזו בפנים לוהטים. "מסוגל לחלק באפס. ואיזו תוצאה התקבלה? אינסוף?"
"לא," נסוג הטכנאי במבוכה. "אי-אפשר לאכסן אינסוף במחשב."
"אידיוטים!" לא שלט עוד גונזו בעצמו. "איך אני אוכל להסביר לממונים עליי תקלה כזו?"
"מיד אני אחליף את החלק בחלק תקין והתקלה תיעלם," מלמל הטכנאי, מתכווץ תחת המבטים הזועמים, מַשל היה הוא אשם במה שאירע.
לאחר שעתיים יכול היה גונזו להתקשר חגיגית אל המנכ"ל. הוא המתין כשתי דקות ומחצה עד שהמנכ"ל סיים שיחה אחרת.
"כן, רוזנטל?" שאל.
"נתגלתה התקלה," בישר גונזו למנכ"ל. "אני גאה להודיע לך שאין קשר בין התקלה לבין מערכת תוכניות החיזוי שלי. המחשב היה מקולקל, אחרת כמובן שלא היה קורה מה שקרה. לאחר שתיקנו אותו, הרצתי שוב את מיראז'-שלוש, ואתה יודע איזו תוצאה התקבלה?"
"איזו?"
"מיראז'-שלוש התברר כמוצר הגרוע ביותר שיחידת הפיתוח מסוגלת בכלל לתכנן. מערכת החיזוי קבעה שחבל אפילו להתחיל לסקור את השוק לקראת ייצור המוצר, שלא לדבר על פרסום ובטח לא על ייצור. ובכן, למרות הכול הוכיחה מערכת החיזוי שלי שהיא המובילה בין כולן והיא לא מסוגלת לטעות." "אני שמח לשמוע את זה," השיב המנכ"ל בנחת. "למרות זאת, אני תוהה אם נשוב להשתמש בה בעתיד!"
"מה?" התקפל גונזו כאילו ספג אגרוף בלתי-חוקי מתחת לחגורה. "אבל מדוע?"
"אתה מבין, רוזנטל?" אמר המנכ"ל. "כנראה שהיית עסוק מאוד בשלושת הימים האחרונים. בינתיים אירע משהו בלתי-צפוי אך יוצא מן הכלל מבחינתנו. הפרסום והשיווק עשו את שלהם. מיראז'-שלוש הפך להיות להיט. הלהיט הגדול ביותר אי-פעם בשוק. המחסנים התרוקנו תוך יומיים ויחידת הייצור לא מספיקה לעמוד בלחץ. רוזנטל, מיראז'-שלוש הוא פנטסטי, בדיוק כפי שמערכת החיזוי שלך חזתה בפעם הראשונה."

                                                                                                                                חזרה למסך הקודם