ב ר י   פ ר י ג ת
סופר ומתשבץ
ק ו ר ו ת   ח י י ם


קורות החיים של בָּרִי פְּרִיגַת

מה אנחנו יודעים על הסופר בָּרִי פְּרִיגַת? סתם אדם שקט בעל ידע כללי רחב ומותניים צרים, נשוי עם שלושה בנים וארבעה נכדים, שמבלה שעות מול המחשב ומקליד להנאתו סיפורים וספרים דמיוניים שמגיחים ללא הרף ממוחו.

הכל התחיל בחורף קר אחד בסוף שנת 1949 כשנולדתי לזוג הורים ניצולי שואה, מרים וחיים, ונקראתי על שם סבא שלי - ברוך פרייטג. את ילדותי ההיפראקטיבית ביליתי בבני-ברק בקריאת ספרים ואנציקלופדיות ובמשחקים בחצר, ובשעות הפנאי גם הלכתי ללמוד בבית-הספר. בזמני החופשי נהגתי לכתוב בכתב-יד בלתי קריא ספרי בוסר שכולם נבלעו למגירה ויותר מאוחר גם הלכו לאיבוד וחבל.

השנים חלפו, התחלתי ללמוד בתיכון וגם עברתי דירה לגבעתיים עם הוריי ואחי הצעיר שלמה. למדתי בתיכון קלעי ובמקביל כתבתי שישה ספרים בסדרת השישייה. לאחר מכן שירתי בצבא ביחידת המחשב, למדתי לתואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב, התחתנתי עם ציפי, עברתי לגור ברמת-גן ובנוסף שיניתי את שם משפחתי לשם פריגת.

עם סיום לימודיי, התחלתי לעבוד בחברת מחשבים גדולה כתוכניתן ומנתח מערכות. באותה תקופה החלה סדרת השישייה לצאת לאור בהוצאת יסוד כשהספר הראשון בסדרה הופיע בחמישי באפריל 1979, כאשר כבר הייתי כמעט בן שלושים. בשנים הבאות יָצאו לאור כל ששת הספרים בסדרה וכולם אזלו מזמן, כמו גם ספר לגיל הנעורים שלא היה שייך לאף סדרה, שחר באמריקה. באותה תקופה גם קיצרתי את שמי הפרטי לשם ברי. כמו כן נולדו לי שלושה בנים - ערן, ירון, אופיר.

כל אותו זמן המשכתי לכתוב ובשנים הבאות חיברתי למעלה ממאה סיפורים קצרים למבוגרים שפורסמו בשבועון למחשבים ובשבועון נפוץ לנשים ולמעלה משבעים סיפורים קצרים לגיל הנוער שפורסמו בשבועון ראש אחד. במהלך השנים גם יָצאו לאור ארבעה ספרים שלי למבוגרים.

החל משנת אלפיים הופיעו בדפוס במקביל שלוש סדרות לגיל הנעורים שכתבתי, סדרת מילימטר, סדרת קרן אלפא וסדרת אק.טי.וי, כולן בהוצאת דני ספרים.

החל משנת אלפיים ושבע הופיעה בדפוס סדרה לגיל הנעורים שכתבתי, בלשיות הכדורגל, בהוצאת יסוד.

עוד עשור החל עם סדרה נוספת לגילאי בית הספר היסודי,   שלישיית דבליו, בהוצאת דני ספרים.

באותה תקופה יצא לאור גם הספר "דם ניבים - ציידי הערפדים" בהוצאת אופוס.

בשנת 2015 יצא לאור בהוצאת דני ספרים הספר   שני כלבים וילד, המספר על מסע הישרדות מרגש של ילד בתקופת השואה. הספר מיועד לגילאי בית הספר היסודי וחטיבת הביניים וזהו הספר החשוב ביותר שכתבתי ושמתבסס על סיפורים ששמעתי מהוריי ניצולי השואה.

בשנת 2018, אחרי כמעט 40 שנה, הופיעה מחדש בדפוס סדרת השישייה בשם השישייה של היפוגריף, כשהיא מעודכנת, מכילה פרקים חדשים, מצחיקה פי כמה ומותחת הרבה יותר.

בשנת 2002 נולדה נכדתי נועם, בשנת 2005 נולד נכדי עמית, בשנת 2015 נולד נכדי עומרי, בשנת 2017 נולדה נכדתי דניאל, בשנת 2021 נולדה נכדתי יובל.

לא הסתפקתי רק בכתיבת סיפורים וספרים. בתחילת שנות השבעים ושוב בסוף שנות השמונים חיברתי אלפי תשבצים ותשחצים שהודפסו בעשרות ומאות של חוברות תשבצים, ובשנות האלפיים אני מחבר גם תשבצי היגיון. כמו כן שילבתי את הידע שלי במחשבים ובתשבצים, ובשנות התשעים כתבתי והפצתי עם חברת באג מולטיסיסטם שני תקליטורים עם תוכנת מחשב לפתרון תשבצים מחשב-תשבץ שהציגה תשבצים ברמות קושי שונות למבוגרים ולילדים, שאותם הם יכלו לפתור על מסך המחשב. כמו כן חיברתי עבור ילדיי משחקי מחשב פרטיים כמו מונופול, יאצי וגלגל המזל ותוכנה לשינון מילים ומשפטים.

בימים אלה אני ממשיך לכתוב, בעיקר ספרים נוספים בסדרות קיימות וספרים ראשונים בסדרות חדשות. כמו כן למדתי לאחרונה בלימוד עצמי בניית אתרים באינטרנט. האתר הראשון שבניתי הוא האתר בו אתם גולשים כעת.

©

ברי פריגת

קורות חיים

ספרים לגיל הנעורים

ספרים למבוגרים

סיפורים קצרים

תשבצים

מפגשי סופר

צור/צרי קשרב ר י   פ ר י ג ת   עם   ה נ כ ד ה   נ ו ע ם    ו ה נ כ ד   ע מ י ת

תמונה של ברי עם הנכדה נועם והנכד עמית


ב ר י   פ ר י ג ת   עם    ה נ כ ד   ע ו מ ר י


תמונה של ברי עם הנכד עומרי


ב ר י   פ ר י ג ת   עם   ה נ כ ד ה    ד נ י א ל    ו ה נ כ ד ה   י ו ב ל


 תמונה של ברי עם הנכדה דניאל והנכדה יובל